PDA

View Full Version : QT5 Link error



maaroofmoideen
4th September 2013, 09:26
Hi

I recently migrate my QT 4.8.1 to QT 5.1, but when i am trying to run my application in QT5 i am getting link errors, but it is working fine with previous version, I am using QuaZip in my application

I am attaching the error list

9525

9526


but when I am building QuaZip using QT5 the error count is reduced but still Link errors are there
this error list i am getting

quaziplib.lib(zip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _deflate referenced in function _zipWriteInFileInZip

quaziplib.lib(zip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _deflateEnd referenced in function _zipCloseFileInZipRaw

quaziplib.lib(zip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _crc32 referenced in function _zipWriteInFileInZip

quaziplib.lib(unzip.obj):-1: error: LNK2001: unresolved external symbol _crc32

quaziplib.lib(zip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _deflateInit2_ referenced in function _zipOpenNewFileInZip3

quaziplib.lib(zip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _get_crc_table referenced in function _zipOpenNewFileInZip3

quaziplib.lib(unzip.obj):-1: error: LNK2001: unresolved external symbol _get_crc_table

quaziplib.lib(unzip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _inflate referenced in function _unzReadCurrentFile

quaziplib.lib(unzip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _inflateEnd referenced in function _unzCloseCurrentFile

quaziplib.lib(unzip.obj):-1: error: LNK2019: unresolved external symbol _inflateInit2_ referenced in function _unzOpenCurrentFile3

I am sorry for my poor english.
Please help me.
thanks.